GPW w sieci

Wszystko o Giełdzie Papierów Wartościowych w Internecie.

czwartek

21

Wrzesień 2017

0

COMMENTS

RAPORT: #Nordstream2 w social media w latach 2015-2017

Written by , Posted in Raport

Temat bezpieczeństwa energetycznego bardzo często pojawia się w social mediach. Celem poniższego raportu jest prezentacja danych dot. tematu #Nordstream2 w polskich mediach społecznościowych. W raporcie przeanalizowano okres 06.2015 do 08.2017 roku. Prezentowane dane mają pomóc w odpowiedzi na pytanie czy przekaz dot. bezpieczeństwa energetycznego w Polsce jest poddawany manipulacjom i jak użytkownicy sieci reagują na informacje.

Źródła dyskusji

Zebrane dane dot. źródeł dyskusji wskazują, że głównym punktem wyjścia przekazu jak i rozmów dot. #NS2 jest głównie kanał Facebook. Media tradycyjne mają minimalny wpływ na dotarcie #NS2 do szerszego grona odbiorców.

Zainteresowanie

Dane dot. faktycznego zainteresowania użytkowników sieci tematem #NS2 wskazują, że budzi on o wiele mniejsze emocje niż temat #NS1. Bezdyskusyjnie geolokalizacja zainteresowania pozostaje ta sama (Polska, Łotwa, Szwecja, Szwajcaria, Słowacja, Czechy). Najwięcej odsłon na portalu Wikipedia.org dot. #NS2 jest w wersji rosyjskiej, angielskiej, polskiej, niemieckiej, włoskiej, francuskiej, czeskiej oraz hiszpańskiej.

Zasięg w sieci

Analiza danych dot. liczby wzmianek i zasięgu w sieci wskazuje, że w analizowanym okresie możemy mówić o dwóch etapach dyskusji w internecie. I etap to okres pomiędzy 08.2015 – 11.2015 roku, gdzie maksymalna liczba wzmianek przekroczyła 18K, a zasięg wyniósł ponad 7,6MLN osób. Drugi okres to 06.2017 roku, gdzie maksymalny zasięg wyniósł 6,2MLN osób, ale liczba wzmianek około 6K.

Interakcje

Demografia

Sentyment

Dane dot. sentymentu wypowiedzi wskazują, że zmniejsza się dystans pomiędzy opiniami negatywnymi (w tym wypadku definiowanymi jako „nie”), a pozytywnymi.
Zebrane dane dot. zasięgu, zaangażowania, interakcji oraz demografii wskazują na spadające zainteresowanie tematem #NS2 w latach 2015-2017. Z drugiej strony, zmniejsza się dystans pomiędzy liczbą pozytywnych, a negatywnych opinii w tym temacie.

Dyskusje w sieci

Komentarz

Podsumowanie tematu:

Analiza danych z lat 2015-2017 dot. #NS2 wskazuje:

  • Liczba odsłon w serwisie Wikipedia jednoznacznie wskazuje, że temat „żyje” w UE.
  • Polski użytkownik sieci jest skutecznie „chroniony” przed tzw. fakenewsami dzięki serwisom BiznesAlert i Energetyka24. Temat #NS2 w polskich social media ma ograniczone zainteresowanie wśród użytkowników internetu.
  • Pomimo próby identyfikacji tematu #NS2 jako interes narodowy w tzw. „zwykłych” komentarzach, widać dużą przewagę wypowiedzi o wydźwięku pozytywnym dot. budowy #NS2.

Dane: www.sotrender.com www.monitori.pl www.brand24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *